Ochrona danych w sieci to złożone zagadnienie a obowiązek jej zagwarantowania spoczywa na właścicielu domeny. Dla klienta sklepu internetowego czy użytkownika jakiejś strony takim uwiarygodnieniem będzie certyfikat SSL. Co warto o nim wiedzieć?
Certyfikat SSL – co to takiego?
SSL (ang. Secure Socket Layer) to rodzaj protokoły sieciowego, który umożliwia wymianę danych przesyłanych między przeglądarką internetową użytkownika a stroną www. Dane są szyfrowane w bezpieczny sposób. SSL stanowi fragment kodu lub plik komputerowy spełniający takie warunki, jak:
- autoryzacja i weryfikacja,
- zabezpieczanie danych,
- marketing.
Pierwsza właściwość oznacza, że certyfikat SSL zawiera informacje o autentyczności pewnych szczegółów związanych z firmą czy stroną internetową. Jeżeli strona posiada certyfikat, to odwiedzający mogą je zobaczyć klikając na symbol kłódki w przeglądarce. Taka domena jest w pełni wiarygodna, gdyż urzędy certyfikacji dokonują rygorystycznej weryfikacji strony. Najwyższy poziom jakości ma także zabezpieczenie danych, które certyfikaty SSL szyfrują tak, aby dostęp do nich mieli jedynie odbiorcy informacji.
Osobną sprawą są kwestie marketingowe. Klienci zwracają dużą uwagę na to, czy dana strona lub sklep internetowy posiada certyfikat SSL. Zwiększa to wiarygodność firmy, a dodatkowo decyduje o lepszym pozycjonowaniu jej strony w wyszukiwarce.
Rodzaje certyfikatów SSL
Certyfikaty SSL dzielą się na trzy podstawowe rodzaje ze względu na walidację:
- DV (Domain Validated) – podstawowy typ, który właściciel domeny otrzymuje po poprawnej weryfikacji. DV akceptuje większość przeglądarek,
- OV (Organization Validation) – weryfikacji podlega domena i organizacja dla której certyfikat jest wydawany. Zapewnia to większą wiarygodność. Dodatkowo w przypadku odszyfrowania danych przez nieupoważnionego użytkownika właściciel domeny ma zagwarantowane odszkodowanie,
- EV (Extended Validation) – posiada najwyższy standard uwierzytelniania, a w przeglądarce dostępna jest nazwa właściciela strony internetowej i informacje o podmiocie, który udzielił gwarancji.
W domeny.pl możesz także wybrać certyfikat Wildcard dzięki, któremu zabezpieczysz nie tylko domenę główną, ale także nielimitowaną ilość subdomen.
Certyfikaty o walidacji DV są bezpłatne jednak dają najniższy poziom ochrony. Trzeba je również autoryzować co 3 miesiące, a w sytuacji dekryptażu danych nie posiadasz żadnej gwarancji finansowej.
Pozostałe choć płatne, to zapewniają znacznie lepszą ochronę i wiarygodność, co może mieć duże znaczenie dla Twoich klientów. Dodatkowo otrzymujesz odszkodowanie w razie, gdy dane dostaną się w niepowołane ręce.